AKTUALNOŚCI & BLOG

Poniżej znajdziecie opisy miejsc, które zwiedzałem i skąd pochodzą moje fotogalerie. Nie są to stricte relacje z moich podróży, lecz bardziej informacji historyczne - to takie moje hobby. Rzadko gdzieś jeżdżę, gdzie historycznie nic się nie wydarzyło. Znajdziecie tu dużo zamków, których historia i architektura pasjonuje mnie szczególnie. Mam nadzieję, że zdjęcia i informacje Was zainteresują i będziecie wracać na moje www.

SIGHISOARA /RUMUNIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Sighișoara to piękne miasto nad rzeką Wielką Tyrnawą w transylwańskiej części Rumunii. Posiada jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 
blog-details4.jpg
Punktem charakterystycznym miasta jest stara wieża zegarowa wysoka na 64 m, wzniesiona w 1556 roku. Miasto odgrywało ważną strategiczną i handlową rolę na rubieżach Europy Środkowej przez kilka stuleci. 
Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Sighișoara stała się jednym z najważniejszych miast Siedmiogrodu, odwiedzanym przez rzemieślników z całego Cesarstwa. Niemieccy rzemieślnicy dominowali w gospodarce miasta do tego stopnia, że sami zbudowali fortyfikacje obronne. Szacuje się, że między XVI i XVII stuleciem w Sighișoarze istniało 15 gildii i 20 cechów rzemieślniczych. 
Książę Wołoszczyzny, Wład Diabeł, bił tutaj monety oraz wydał pierwszy dokument zawierający rumuńską nazwę miasta Sighișoara. Miasto było też siedzibą Jerzego Rakoczego, wybranego księciem Siedmiogrodu i królem Węgier w 1629 r. 

W 1849 miała tu miejsce jedna z bitew w powstaniu węgierskim, w której najprawdopodobniej poległ adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi.
Zapisz się do mojego newslettera ...

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search