OPATIJA /CHORWACJA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Opatija (wł. Abbazia) – miasto w Chorwacji, w żupanii primorsko-gorskiej, siedziba miasta Opatija. Jest położone na półwyspie Istria. Uzdrowisko letnie i zimowe nad morzem Adriatyckim, jedno z największych w Chorwacji. Osłonięte od wiatrów północnych, położone nad Zatoką Kvarnerską, średnia temperatura roczna 14 °C. Miejscowość od XIX wieku słynna z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i wspaniałej plaży.
opatija_2.jpg
Opatija już w końcu XVIII w. była znanym uzdrowiskiem, a w wieku XIX i na początku XX wieku stała się stolicą „austriackiej Riwiery” - najbardziej znanym i modnym kurortem Austro-Węgier. Od 1918 do 1945 należała do Włoch, później w Jugosławii. Aktualnie w granicach Chorwacji.
W 1884 roku, zaledwie 50 metrów od morskiego brzegu, wybudowano „Hotel Kvarner”, będący najstarszym hotelem w Chorwacji. Dziś funkcjonuje pod nazwą Remisens Premium Hotel Kvarner. W XIX wieku do hotelu przyjeżdżali głównie zamożni Włosi i Austriacy.
Do naważniejszych zabytków miasteczka należą: kościół Św Jakuba (wzniesiony w 1506 roku i rozbudowany w 1937) i pozostałości opactwa benedyktynów, od którego miejscowość wzięła nazwę, oraz domy z XVIII – XIX wieku. Willa Angiollina wzniesiona przez szlachcica z Rijeki, Iginio Scarpa, otoczona parkiem z egzotycznymi roślinami przywiezionymi przez przyjaciół Scarpa z różnych zakątków świata.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search