CÔTE D'ALBÂTRE /FRANCJA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Cote d’Albatre (Wybrzeże Alabastrowe) to pasmo przepięknych strzelistych klifów i kamienistych plaż ciągnących się na normandzkim wybrzeżu przez ok. 100 km od Dieppe po Étretat.
etretat_2.jpg
Cote d’Albatre najlepiej zwiedzać samochodem, wtedy najwygodniej zawitać do okolicznych wiosek i miejscowości wypoczynkowych, w tym np. do maleńkiego Le Havre, bardziej miejskiego Fecamp i Étretat. Jadąc samochodem przez Cote d’Albatre, warto wybrać bardziej malowniczą drogę poprowadzoną wzdłuż wybrzeża.
Étretat to urocza mała wioska, a zarazem gmina w Górnej Normandii, licząca ok. 1700 mieszkańców, która rok w rok przyciąga tłumy turystów przede wszystkim za sprawą dwóch głównych skalistych atrakcji, czyli niezwykłych klifów Falaise d’Aval oraz Falaise d’Amont, zwanych często łącznie Falaises d’Étretat.
Klify najlepiej zwiedzać piechotą, to idealne miejsce do wielogodzinnych spacerów i eksplorowania małych, osłoniętych skałami kamienistych plaż, które przy odrobinie szczęścia można mieć tylko dla siebie.
Na Falaise d’Aval pierwszym istotnym punktem jest Pointe de la Courtine, dalej wznosi się imponujący łuk skalny La Manneporte, za nim rozciąga się Plage de Jambourg, a za plażą z tafli Atlantyku wyłania się wysoka na 70 m samotna skała L’Aiguille (Igła).
Z kolei na drugim klifie – Falaise d’Amont – stoi kaplica (Chapelle Notre-Dame de la Garde) i pomnik (Monument Nungesser et Coli) upamiętniający miejsce, gdzie po raz ostatni widziano dwóch lotników, którzy w roku 1927 postanowili podjąć próbę przelotu nad Atlantykiem.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search