TROYES /FRANCJA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Troyes – miasto i gmina we Francji, położone nad Sekwaną, w regionie Grand Est. Miasto było historyczną stolicą Szampanii.
troyes_2.jpg
W czasach rzymskich miasto, zwane wówczas Augustoboną, zamieszkiwane było przez galijskie plemię Trykassów (Tricasses), od których wywodzi się jego obecna nazwa. W III wieku n.e. schrystianizowane, w V wieku stanęło w obliczu najazdu Hunów, przed którym uchronić miał je święty Lupus. W 889 roku miasto splądrowane zostało przez Normanów, a wkrótce znalazło się we władaniu hrabiów Szampanii. Dzięki ustanowionym przez nich jarmarkom Troyes stało się ważnym ośrodkiem handlu europejskiego. W 1524 roku miasto nawiedził wielki pożar, w wyniku którego spłonęło ponad tysiąc budynków. W okresie reformacji wielu mieszkańców Troyes przeszło na kalwinizm. W 1572 roku w mieście doszło do rzezi protestantów, a po wydaniu w 1682 roku przez Ludwika XIV edyktu z Fontainebleau społeczność protestancka opuściła Troyes. Wydarzenie to, podobnie jak nieprzerwanie trwające w mieście niepokoje i rosnące podatki spowodowały, że miasto utraciło na znaczeniu. Ponowny rozwój nastąpił dopiero w XIX wieku.
Szampan to szczególny rodzaj wina musującego. Nazwę swą zawdzięcza właśnie Szampanii, regionowi w północno-wschodniej Francji, głównemu miejscu jego produkcji. Szampan jest produkowany bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie przechowuje się lekko pochylone w stronę korka butelki w piwnicach, w stałej temperaturze 3-5°C.
Do najważniejszych zabytków Troyes należą: odrestaurowane Stare Miasto z domami z wieku XVI-XVIII, gotyckie i renesansowe kościoły: Katedra św. św. Piotra i Pawła (XIII-XVII wiek) ze skarbcem i witrażami datowanymi na XIII-XVI wiek, Dawny kościół zakonny św. Urbana, ufundowany przez papieża Urbana IV, kościół św. Jana (XIV-XVII wiek), kościół św. Magdaleny (XII-XVI wiek) z lektorium w stylu Flamboyant (1508–1516), kościół renesansowy Saint-Martin-des-Vignes (1589–1610), kościół Saint-Rémy (XIV-XVI wiek), kościół Saint-Pantaléon (XVI wiek) z barokową fasadą oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Pałacu Biskupim (XVI-XVIII wiek), Muzeum Saint-Loup (sztuki piękne, archeologia, historia naturalna) w opactwie Saint-Loup (XVII/XVIII wiek), apteka l’Hôtel Dieu-le-Comte (muzeum farmacji), XVIII wiek, Musée de Vauluisant w Hôtel de Vauluisant (XVI wiek), Maison de l’outil et de la Pensée Ouvrière w Hôtel de Mauroy (XVI wiek) – największa na świecie kolekcja narzędzi z VII i VIII w.
Terytorium Szampanii było w przeszłości rozleglejsze i obejmowało dodatkowo ziemie na południe od Aisne i część Sekwany i Marny (Brie). Szampania, wcześniej hrabstwo, weszła w skład domeny królów Francji po śmierci hrabiego Henryka III Grubego (zm. 1274) wskutek zawartego w 1284 małżeństwa jego jedynej córki Joanny z następcą tronu francuskiego, późniejszym królem Francji Filipem IV Pięknym. Od wieków Szampania słynie z produkcji win musujących, nazywanych od nazwy tej krainy – szampanem. Znajdowały się tu królewskie winnice produkujące ten jedyny w swoim rodzaju trunek. Nie tylko jednak winnice rozsławiają ten teren. Wzniesiono w licznych malowniczych miejscowościach Szampanii wspaniałe zabytki architektury. Duża ich część położona jest właśnie w mieście Troyes.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search