ROUEN /FRANCJA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Rouen – miejscowość nad Sekwaną we Francji, w regionie Normandia.
rouen_2.jpg
W starożytności gród galijski, następnie rzymskie miasto Rotomagus. Od ok. 260 biskupstwo a później arcybiskupstwo. W 841 i 859 spalone przez Normanów. Od 911 stolica księstwa Normandii. Ważny port rzeczny, ośrodek handlu (zwłaszcza z Anglią, później z Hanzą) i rzemiosła (sukiennictwo). Rouen zmonopolizowało morski eksport wina z Szampanii i Burgundii.
W 1431 w Rouen spalono na stosie Joannę d’Arc.
Około 1170 uzyskało samorząd. W 1204 miasto zostało włączone do domeny królewskiej. W 1382 powstanie pospólstwa i utrata samorządu. W czasie wojny stuletniej w latach 1419-1449 w rękach Anglików. Od 2. połowy XV w. rozkwit miasta związany z handlem kolonialnym i wyrobem fajansów. Od 1449 siedziba sądu, przekształconego w 1515 przez Franciszka I w parlament. W XVI i XVII w. ośrodek hugenotów. Po wybuchu rewolucji francuskiej w 1789 ośrodek rojalistów. W XIX w. dalszy rozwój przyśpieszony usprawnieniem żeglugi na Sekwanie i połączeniami kolejowymi.
Ważniejsze zabytki w Rouen to: gotycka katedra Notre Dame (XII-XVI w.) z witrażami (XII-XV w.), kościoły, m.in.: St. Ouen (XIV-XVI w.), St. Maclou i St. Vincent (oba XV-XVI w.), Ste Madelaine (XVIII w.), Wieża Joanny d’Arc (XIII w.), beffroi (XIV w.), Pałac Sprawiedliwości (XV-XVI w.), ratusz (XVIII w.), pałace i domy z XV-XVIII wieku.
Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen jest ona ujęta dwiema różnej wysokości wieżami – północną Tour St-Romain oraz późniejszą Tour du Beurre, wybudowaną prawdopodobnie za podatek od konsumpcji masła. Środkowa wieża katedry ma żeliwną neogotycką iglicę, dodaną w 1876 roku. Warto obejrzeć Portal des Libraires z XIII wieku oraz XIV-wieczny Portal de la Calende z kunsztowną rzeźbą i delikatnym maswerkowaniem. Osobliwościami są: grobowiec Ryszarda Lwie Serce zawierający serce króla oraz niezwykła XI-wieczna półkolista krypta odkryta w 1934. W latach 90. XIX w. Claude Monet namalował cykl prawie 30 obrazów katedry w Rouen, z których kilka jest wystawianych w Musée d’Orsay w Paryżu. Artysta badał efekt zmiany światła padającego na zachodnią fasadę i opisał zarówno detale powierzchni, jak i bryłę, przedkładając kolor nad rysunek. W latach 1876–1880 najwyższy budynek na świecie. Najwyższy kościół we Francji, wyższa wieża ma 151 m wysokości, to czwarty co do wysokości kościół na świecie, a zarazem trzeci w Europie.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search