GEMONA DEL FRIULI /WŁOCHY/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Gemona del Friuli – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Udine. Składa się z następujących frazioni (podległych jednostek administracyjnych): Campagnola, Campolessi, Maniaglia, Ospedaletto, Godo, Centro Storico, Stalis, Taviele, and Taboga.
genoma_2.jpg
Niewielkie włoskie miasteczko położone nad górską rzeką Tagliamento na południe od wzgórz Carnii przechodząc na wschód w Alpy Karnijskie, a na zachód w Alpy Julijskie. W 1976 roku zostało niemal całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi, które kilkoma wstrząsami od maja do września zdewastowało całą okolicę. W Gemonie zginęło wówczas ponad 1000 mieszkańców.
W 1976 roku młody mieszkaniec Gemony nagrywał na magnetofon przez mikrofon muzykę Pink Floyd, kiedy  nastąpił pierwszy wstrząs i rozpoczęło się trzęsienie ziemii. Powstało w ten sposób unikalne nagranie tragedii miasta. 
Po trzęsieniu ziemi natychmiast wzięto się za odbudowę miasta. U stóp stromego wzgórza odbudowano wiernie zabytkowe centrum z pieknymi średniowiecznymi uliczkami. W centrum znajduje się w pełni odrestaurowana romańsko-gotycka katedra.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search