CASABLANCA /MAROKO/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Casablanca – miasto w zachodnim Maroku, nad Oceanem Atlantyckim, siedziba administracyjna regionu Casablanca-Sattat. W 2014 roku liczyło ok. 3,4 mln mieszkańców, co czyni je największym pod względem liczby ludności miastem w kraju oraz całym Maghrebie.
casablanca_blog_2.jpg
Casablanca jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturowym oraz największym portem morskim Maroka.
W styczniu 1941 roku w hotelu „Anfa” w Casablance odbyła się słynna konferencja z udziałem Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla oraz Charlesa de Gaulle’a, której celem było zaplanowanie alianckiej strategii dotyczącej II wojny światowej w Europie.
Jedną z największych atrakcji turystycznych Casablanki jest Meczet Hasana II. Jego budowę rozpoczęto w 1986 roku jako spełnienie woli króla Hasana II. Świątynię ukończono jednak dopiero 30 sierpnia 1993 roku. Wznosi się ona na sztucznym nasypie ponad wodami Oceanu Atlantyckiego. Niekiedy otwierany jest też ogromny dach świątyni, aby wierni zgodnie z nauką Koranu mogli podziwiać boski ocean i nieboskłon.
Meczet Hasana II jest trzecim pod względem wielkości meczetem na świecie – w głównej sali modlitewnej może zmieścić się 25 tysięcy muzułmanów, a na jego rozległym dziedzińcu dalsze 80 tysięcy. Do świątyni przylega minaret o wysokości 210 metrów, co czyni go najwyższym minaretem na świecie i najwyższą budowlą w Maroku.

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search