AKWIZGRAN /NIEMCY/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Akwizgran – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, leżące bezpośrednio przy granicy z Belgią i Holandią. Zbudowany za czasów rzymskich (I wiek n.e.) pod nazwą jako miejscowość uzdrowiskowa z ciepłymi źródłami siarkowymi (do 74 °C).
blog-details3.jpg
Pepin Mały cenił lecznicze właściwości term Granusa, tam też na miejscu rzymskiej świątyni zbudował kaplicę, a także rezydencję. Właśnie od niego pochodzi pierwsza wzmianka o Akwizgranie w roku 765. 

Katedra w Akwizgranie, w której pochowani są Karol Wielki i Otton III została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Syn i następca Pepina, Karol Wielki, władca imperium Karolingów, wybrał Akwizgran za swoją siedzibę. W roku 790 w Aachen powstał pałac karoliński, oparty na wzorach klasycznych, ze słynną, zachowaną do dziś oktagonalną kaplicą. W roku 962 Otton I koronował się w katedrze akwizgrańskiej, od tego czasu aż do roku 1531 koronowało się tam 31 królów niemieckich. 
W roku 1165 Karol Wielki został kanonizowany, a rok później miasto uzyskało prawa miejskie i stało się wolnym miastem Rzeszy. W XII-XIII wieku zostało obwarowane, rozwijało się pomyślnie dzięki handlowi (targi akwizgrańskie od 1166). 
W późnym średniowieczu nastąpił rozwój tkactwa i sukiennictwa, a miasto odgrywało ważną rolę w polityce niemieckiej – tu odbywały się posiedzenia Sejmu Rzeszy (Reichstagu) i synody.

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search