KOBLENCJA /NIEMCY/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Koblencja (łac. Confluentes, niem. Koblenz; fr. Coblence) – miasto położone w zachodniej części Niemiec u ujścia Mozeli do Renu.
koblencja_2.jpg
Miasto zostało założone około 9 r. p.n.e. jako rzymskie castellum. W starożytności leżało w granicach Cesarstwa Rzymskiego, we wczesnym średniowieczu znajdowało się we władaniu frankijskim i lotaryńskim, a od 1018 było w posiadaniu arcybiskupów Trewiru (od XIV w. Elektoratu Trewiru). Od XI do XII wieku było ośrodkiem handlu winem. Od 1254 wchodziło w skład Reńskiego Związku Miast. W czasie wojny trzydziestoletniej siedziba elektorów trewirskich została przeniesiona z Trewiru do twierdzy Ehrenbreitstein, jednakże działania wojenne nie ominęły miasta. Pomiędzy 1632 a 1636 znajdowało się w rękach m.in. Francuzów i Szwedów. Po wojnie Koblencja zachowała funkcję stolicy elektoratu Trewiru, a w 1768 ostatnim elektorem został królewicz polski Klemens Wacław Wettyn, z którego inicjatywy wzniesiono m.in. nowy Pałac Elektorski oraz teatr.
Atrakcją turystyczną Koblencji jest Deutsches Eck (pol. Niemiecki Róg), czyli miejsce spływu Mozeli do Renu, z monumentalnym pomnikiem konnym niemieckiego cesarza Wilhelma I.
Klemens Wacław Wettyn (ur. 28 września 1739 w zamku Hubertusburg w Wermsdorf, zm. 27 lipca 1812 w Marktoberdorf, Allgäu, Bawaria) – książę saski i królewicz polski, elektor i arcybiskup Trewiru, arcybiskup Fryzyngi, biskup Ratyzbony, biskup Augsburga. Urodził się w Saksonii na zamku Hubertusburg. Był najmłodszym z siedmiu synów Augusta III, króla Polski i elektora Saksonii i Marii Józefy. W 1760 wstąpił do armii austriackiej. 17 maja 1761 przyjął święcenia kapłańskie. W 1763 został biskupem Fryzyngi i Ratyzbony. Dzięki połączonemu poparciu dyplomacji Austrii i Francji został 10 lutego 1768 arcybiskupem Trewiru i biskupem Augsburga. Brał aktywny udział w działaniach dyplomatycznych konfederacji barskiej, zachęcał oficerów swych wojsk elektorskich do niesienia pomocy konfederatom. W czasie rewolucji francuskiej jego elektorat stał się schronieniem dla emigracji rojalistycznej. W sierpniu 1794 gdy wojska rewolucyjne podeszły pod miasto, wyjechał do Augsburga, gdzie pełnił funkcje biskupie. Na mocy pokoju w Lunéville w 1801 pozbawiony został arcybiskupstwa i tytułu elektora. W 1740 w kołysce udekorowany Orderem Orła Białego.
Od 1789 roku Koblencja stała się ośrodkiem francuskiej emigracji rojalistycznej. W 1794 została zdobyta przez rewolucyjne wojska francuskie pod wodzą generała Marceau. W granicach Francji była stolicą departamentu Rhin-et-Moselle. Od 1815 Koblencja znajdowała się w granicach Prus. W 1822 została stolicą prowincji Nadrenia. Od 1871 część Niemiec. Po traktacie wersalskim była w latach 1919–1923 okupowana przez Amerykanów, a następnie w latach 1923–1929 – przez Francuzów. W latach 1923–1924 miał tu siedzibę separatystyczny rząd Republiki Reńskiej.
Atrakcją Koblencji jest twierdza Ehrenbreitstein – element fortyfikacji pruskich twierdzy w mieście. Jej projektantami byli: gen. Ernst von Aster oraz gen. Gustav von Rauch. Twierdza została wybudowana w latach 1817-1828, na wysokim wzgórzu na prawym (wschodnim) brzegu Renu. W przypadku wojny miała być wyposażona w 80 dział oraz załogę liczącą 1500 żołnierzy. Po deklasyfikacji twierdzy (1890 r.), na mocy traktatu wersalskiego, obiekt miał zostać rozebrany, jednakże Henry Allen na Wojskowej Komisji ds. Fortyfikacji w Berlinie (1922) zwrócił uwagę na znaczenie kulturowe twierdzy. W 1977 roku na terenie obiektu został odsłonięty pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Niemieckiej poległych podczas pierwszej oraz drugiej wojny światowej.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search