KRĄG /POLSKA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zamek w Krągu – zabytkowy zamek zlokalizowany w Krągu w województwie zachodniopomorskim, bezpośrednio nad jeziorem Zamkowym. Jedno z najciekawszych nowożytnych założeń rezydencjonalnych na Pomorzu.
krag_2.jpg
Pierwszy raz Krąg wzmiankowany był w 1458 r., kiedy to właścicielem był Anton von dem Borne. Swoją nazwę zawdzięcza kapitanowi Adamowi von Podewils, który otrzymał ten majątek w 1480 r. jako nagrodę za uratowanie życia księciu Bogusławowi X. Pierwotnie była to wieża mieszkalna wzniesiona na kopcu otoczonym fosą. Budowla była gotowa w końcu XV w. Miała formę prostokąta o wymiarach 11,6m x 14,6m. 
Hugo von Loen sprzedał majątek jednemu z rodziny von Riepenhausen (za 188000 talarów), a jak mówi legenda, sprzedaż ta spowodowana była długami karcianymi.
W latach 80 tych XVI w. nastąpiła rozbudowa rezydencji z tym, że ze starego założenia pozostawiono jedynie kondygnację piwnic. Dostawiono do niej nowy trakt a sam budynek został powiększony do rozmiarów 14,6m x 24,7m. Nowa rezydencja miała zwartą formę, uzyskała cztery narożne, okrągłe baszty nakryte hełmami oraz attykę. Całość skomponowana była w duchu renesansu. W XVII w. nastąpiła rozbudowa rezydencji w wyniku której likwidacji uległa XVI wieczna attyka zamiast której dobudowano kolejną kondygnację.
W 1860 r. zamek został sprzedany majorowi Hugo von Loen za 81.500 talarów. Posiadłość ta znajdowała się pod jego panowaniem tylko 20 lat. W XIX w. pałac został przebudowany w stylu neorenesansowym przez Karla Wilhelma von Riepenhausen. Ostatnim właścicielem był Karl Alexander von Riepenhausen.
Obiekt spłonął w 1945. Do 1956 w pozostałych resztkach funkcjonowało nadleśnictwo i szkoła. Potem, w latach 1958-1960, częściowo gmach zabezpieczono, ale opuszczony niszczał. W latach 70. XX wieku przeprowadzono jego odbudowę na cele nadleśnictwa, którą z przyczyn finansowych przerwano. W 1990 sprzedany prywatnemu właścicielowi. Przeprowadzono całkowitą renowację do stanu sprzed roku 1945, a zatem z uwzględnieniem wszystkich przebudów.

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search