KONSTANCA /RUMUNIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Konstanca (rum. Constanța, gr. Κωνστάντζας, łac. Constantiana), do IV wieku Tomi (stgr. Τόμοι, łac. Tomis) – największy port handlowy Rumunii, leżący nad Morzem Czarnym, połączony kanałem z Dunajem, przez co jest głównym portem tranzytowym dla krajów naddunajskich.
constanca_2.jpg
W pierwszej połowie VI w. p.n.e. w miejscu dzisiejszej Konstancy powstała osada Tomoi, założona przez greckich kolonistów z małoazjatyckiego Miletu. W I wieku p.n.e. miasto zostało włączone do Imperium Rzymskiego. W początkach I wieku n.e. przebywał w Tomi na wygnaniu rzymski poeta Owidiusz. W IV w. n.e. powstała dzielnica Constantiana, na cześć siostry cesarza św. Konstantyna Wielkiego, od której w czasach bizantyjskich wzięło miano całe miasto. Tomi w II w. n.e. było największym ośrodkiem na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Ze względu na częste ataki, w latach 270–333 wzniesiono nowe obwarowania obronne. W XIV w. ośrodek został zajęty przez Turków, przez co stracił na znaczeniu. W XIX w. sułtan zlecił budowę portu, który cieszył się rosnącym rozwojem i znaczeniem. 
Bodaj najciekawszym zabytkiem miasta jest świetnie zachowana mozaika rzymska. Prawdopodobnie to jeden z największych tego rodzaju obiektów na świecie.
W 1878 r. miasto przypadło, wraz z całą północną Dobrudżą Rumunii. Obie wojny doprowadziły do wielu zniszczeń. W 1916 roku do Konstancy wkroczyły siły państw centralnych i pozostały tam aż do przerwania frontu salonickiego dwa lata później. W czasie II wojny światowej tutejszy port stał się celem dla alianckich bombowców. Także rządy komunistycznego dyktatora Ceausescu nie przysporzyły miastu dobrobytu. Współcześnie Konstanca jest miastem kontrastów - olbrzymi port, starożytne zabytki, bogate wille i zrujnowane kamienice.
Konstanca jest również znanym ośrodkiem turystycznym ze słynnym kąpieliskiem morskim Mamaja z piaszczystą plażą o długości ok. 8 km.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search