DEVA /RUMUNIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Deva (węg. Déva, niem. Diemrich) – miasto w zachodniej Rumunii, w Siedmiogrodzie, nad rzeką Maruszą. Jest stolicą okręgu Hunedoara. W starożytności była dacką fortecą, nazywaną Singidava. Właśnie w tym regionie Dakowie mieli główne ośrodki swojego państwa i tu ulegli w 106 r. przeważającym siłom rzymskich legionów cesarza Trajana.
deva_2.jpg
Tym co przyciąga tu wielu turystów są górujące nad okolicą imponujące ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu najpierw dacka, a później rzymska osada warowna. Obecny zamek powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Wkrótce potem u jego stóp zawiązała się osada, która na początki XIV wieku podniesiona została do rangi siedziby wojewody. Niespełna wiek później ówczesny król węgierski podarował twierdzę razem z 56 okolicznymi wioskami Janowi Hunyadyemu (1387-1456). Za jego panowania Deva stała się znaczącym ośrodkiem administracyjnym i handlowym regionu. 
Pierwsze wzmianki o militarnych funkcjach fortecy pochodzą z 1273 r., kiedy pod jej murami Kumanowie zostali pokonani przez Piotra I Csáka, palatyna węgierskiego, który został nagrodzony za zwycięstwo przez króla węgierskiego Władysława IV.
W 1784 roku w czasie powstania chłopskiego jakie wybuchło w Siedmiogrodzie doskonale ufortyfikowana twierdza była bezskutecznie oblegana przez przeszło setkę chłopów, których pojmano i stracono. Warownia wykorzystywana była praktycznie do połowy XIX wieku. Wtedy też w jej murach znajdował się skład amunicji. Pewnego razu w wyniku wybuchu prochu forteca została zniszczona. Po tym tragicznym wydarzeniu zaniedbany i opuszczony zamek zaczął stopniowo popadać w coraz to większą ruinę.
Obecnie malownicze ruiny udostępnione są dla zwiedzających. Na wzgórze zamkowe (371 metrów n.p.m.) dostać się pieszo lub kolejką szynową. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasta i okolicy.
Odwiedzając Devę warto także odwiedzić m.in. XVIII wieczny klasztor Franciszkanów, Muzeum Historyczne (Muzeul Civilizației Dacice și Romane), oraz wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku barokowy Pałac Magna Curia znany również pod nazwą Casteul Bethelm.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search