Deva (węg. Déva, niem. Diemrich) – miasto w zachodniej Rumunii, w Siedmiogrodzie, nad rzeką Maruszą. Jest stolicą okręgu Hunedoara. W starożytności była dacką fortecą, nazywaną Singidava. Właśnie w tym regionie Dakowie mieli główne ośrodki swojego państwa i tu ulegli w 106 r. przeważającym siłom rzymskich legionów cesarza Trajana.

Tym co przyciąga tu wielu turystów są górujące nad okolicą imponujące ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu najpierw dacka, a później rzymska osada warowna. Obecny zamek powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Wkrótce potem u jego stóp zawiązała się osada, która na początki XIV wieku podniesiona została do rangi siedziby wojewody. Niespełna wiek później ówczesny król węgierski podarował twierdzę razem z 56 okolicznymi wioskami Janowi Hunyadyemu (1387-1456). Za jego panowania Deva stała się znaczącym ośrodkiem administracyjnym i handlowym regionu.
Pierwsze wzmianki o militarnych funkcjach fortecy pochodzą z 1273 r., kiedy pod jej murami Kumanowie zostali pokonani przez Piotra I Csáka, palatyna węgierskiego, który został nagrodzony za zwycięstwo przez króla węgierskiego Władysława IV.
W 1784 roku w czasie powstania chłopskiego jakie wybuchło w Siedmiogrodzie doskonale ufortyfikowana twierdza była bezskutecznie oblegana przez przeszło setkę chłopów, których pojmano i stracono. Warownia wykorzystywana była praktycznie do połowy XIX wieku. Wtedy też w jej murach znajdował się skład amunicji. Pewnego razu w wyniku wybuchu prochu forteca została zniszczona. Po tym tragicznym wydarzeniu zaniedbany i opuszczony zamek zaczął stopniowo popadać w coraz to większą ruinę.
Obecnie malownicze ruiny udostępnione są dla zwiedzających. Na wzgórze zamkowe (371 metrów n.p.m.) dostać się pieszo lub kolejką szynową. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasta i okolicy.
Odwiedzając Devę warto także odwiedzić m.in. XVIII wieczny klasztor Franciszkanów, Muzeum Historyczne (Muzeul Civilizației Dacice și Romane), oraz wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku barokowy Pałac Magna Curia znany również pod nazwą Casteul Bethelm.