ZAMEK ZBORÓW /SŁOWACJA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Niedaleko miasta Bardejov na północy wschodniej Słowacji znajdują się ruiny Zamku Zborów.
zborow_2_foto.jpg
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z początku XIV wieku. W latach 1364-1470 należał do rodu Cudarov, po wygaśnięciu rodu król Maciej Korwin podarował nieruchomość Rozgonyiovcom, którzy mieszkali tu aż do 1512 . Do roku 1548 właścicielami była rodzina Tárczayov, do 1601 Polak - Jan z Ostrogu.

Zamek miał wielu właścicieli, a na przełomie XVI i XVII w. był nawet w polskich rękach: Janusza, księcia na Ostrogu, hrabiego na Tarnowie.

W czasie antyhabsburskiego powstania kuruców, któremu przewodził ówczesny właściciel Zborova Imre Thököly, zamek zajęły wojska cesarskie, a w 1684 zburzyły go na rozkaz monarchy. Od tego czasu zamek popadał w ruinę. W gruzach znajdowały później oparcie walczące w Beskidzie Niskim oddziały konfederatów barskich.
W 1601 zamek kupił Zygmunt Rákoczy. Podczas powstań przeciw cesarzowi, którymi często dowodzili przedstawiciel rodziny Rakoczy wojska cesarskie zniszczyły zamek.
W 1684 został on rozebrany. Kolejnych zniszczeń dokonała pierwsza wojna światowa podczas zmagań rosyjsko-austriackich. Wzgórze zamkowe w 1926 roku uznane zostało jako obszar chroniony. W 1950 roku stał się narodowym rezerwatem przyrody. Należy do najstarszych obszarów chronionych na Słowacji.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search