BEGUNJE /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Begunje - niewielka miejscowość w północnej Słowenii, położona w pobliżu austriackiej granicy.
begunje_blog_2.jpg
Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka, w dolinie rzeki Begunjščicy, średniowieczny zamek Kamen. Jego początki sięgają drugiej połowy XII wieku, kiedy to na wysokiej skalne wzniesiona została romańska wieża obronna. Wiek później w jej sąsiedztwie wybudowano warowny budynek mieszkalny, który w XV wieku rozbudowany został przez hrabiów Celje. 
Pierwsza wzmianka o zamku Kamen w dolinie rzeki Begunjščicy pojawiła się w dokumentach w 1185 r.
Po śmierci Ulryka III, ostatniego męskiego przedstawiciela rodu Cejle, warownia przeszła w posiadanie Habsburgów. W XVI wieku obie budowle zostały połączone ze sobą, tworząc potężną twierdzę. Warownia przyjęła wtedy swój ostateczny kształt.
Po utraceniu swojego strategicznego znaczenia w XVIII wieku zamek został opuszczony i od tego czasu pozostaje w stanie malowniczej ruiny. Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowały się m in. XIII wieczna romańska wieża, pozostałości (poświęconej św. Wacławowi) kaplicy zamkowej oraz XVI wieczna kuchnia.
Z kolei w centrum miejscowości znajduje się XV-wieczny zamek Kacenštajn. Przebudowany pod koniec XVII wieku budynek był później wykorzystywany jako więzienie dla kobiet w Królestwie Jugosławii. Podczas II wojny światowej siedzibę w nim miała główna kwatera hitlerowskiego gestapo w Górnej Krainie. Po wojnie w wiosce działał jugosłowiański obóz pracy dla więźniów politycznych.

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search