LUBLJANA /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Lubljana - stolica Słowenii, położona nad rzeką Lublanicą. Położone jest w centrum Słowenii, pomiędzy Austrią, Węgrami, Chorwacją i Włochami.
lubljana_blog_2.jpg
Historia Lublany sięga roku 2000 p.n.e. kiedy to pierwsi ludzie zaczęli budować tymczasowe drewniane chaty na terenie dzisiejszej stolicy Słowenii. W późniejszym czasie teren ten stał się częstym szlakiem dla różnych ludów oraz plemion. Jako pierwsi na stałe zamieszkali na tych terenach Wenetowie. W III w. p.n.e. tereny te zostały zamieszkane także przez celtyckie plemię Taurisci. W I w. n.e. Rzymianie założyli na terenie dzisiejszej Lublany wojskowe obozowisko nazywając je Emona. W 452 r. Hunowie dowodzeni przez Attylę zniszczyli kompletnie osadę. W VI w. Słowianie zaczęli zamieszkiwać tereny Słowenii.
Nazwa miasta, Luwigana, pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1144 roku. W XIII w. miasto zostało podzielone na trzy dzielnice: Stari trg, Mestni trg, Novi trg. W 1220 roku Lublana otrzymała prawa miejskie, wraz z prawem do wytwarzania własnej monety.
W XV wieku Lubljana była znana jako znaczący ośrodek sztuki. W 1511 roku miało miejsce wielkie trzęsienie ziemi, po którym Lubljana została odbudowana w stylu renesansowym oraz zbudowany został nowy mur obronny wokół miasta. W XVI w. populacja Lublany wynosiła 5 tysięcy, z czego 70 procent posługiwało się językiem słoweńskim, 30 proc. j. niemieckim. W 1550 r. opublikowano w Lubljanie dwie pierwsze słoweńskie książki.
Za rządów Napoleona miasto stało się stolicą Prowincji Iliryjskich a q 1815 r. znowu stało się własnością Austrii. W latach 1816-1849 było częścią Królestwa Illyrii. W 1918 r., po zakończeniu I wojny światowej, region ten został przyłączony do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Gdy w 1929 roku powstało Królestwo Jugosławii, Lubljana została stolicą okręgu Dravska banovina. Podczas II wojny światowej od 1941 r. miasto okupowały faszystowskie Włochy, a od 1943 r. nazistowskie Niemcy.
W Lubljanie jest wiele interesujących obiektów, wartych obejrzenia, w tym m. in.: pałac biskupi, zamek, klasztor i kościół sióstr Urszulanek, ruiny rzymskie, katedra świętego Mikołaja, ratusz czy potrójny most.

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search