ŠKOFJA LOKA /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Škofja Loka – miasto w zachodniej Słowenii, siedziba gminy Škofja Loka.
skofjaloka_2.jpg
Škofja Loka to zabytkowe słoweńskie miasto o ponad 1000 letniej historii, położone na granicy pogórza alpejskiego i równiny Sorskiego polja. Jego historia rozpoczyna się w X wieku kiedy to bawarscy biskupi z Freisingu założyli tu swoją osadę o nazwie Bischoflach (co z niemiecka oznacza Biskupia Łąka a po słoweńsku brzmi Škofja Loka). Dzięki dogodnemu położeniu na szlaku handlowym wiodącym z Bawarii nad Adriatyk osada bardzo szybko przekształciła się w prężnie rozwijający się ośrodek handlowy. W drugiej połowie XIII wieku Škofja Loka otrzymała prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. W tym czasie miasto otoczone zostało potężnymi murami obronnymi z pięcioma bramami miejskimi. Większość tych obwarowań zachowała się do czasów obecnych i przypomina o dawnej świetności miasta. Na początku XIX wieku Škofja Loka dostała się pod panowanie Habsburgów, a po II wojnie światowej weszła w skład Jugosławii (obecnie Słowenia).
W 1511 roku Škofja Loka została nawiedzona przez trzęsienie ziemi w skutek, którego zniszczeniu uległa znaczna część zabudowy. Kolejne klęski takie jak pożary czy epidemie spowodowały powolny upadek miasta i przyczyniły się w znacznej mierze do jego stagnacji oraz całkowitej marginalizacji na korzyść pobliskiej Lublany.
Do czasów obecnych w Škofja Loka zachowało się pełne uroku malownicze stare miasto z licznymi zabytkami. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in. górujący nad miastem XIII wieczny Zamek Biskupi (obecnie siedziba muzeum), XIV wieczny kamienny Kapucyński Most (uważany za jeden z najstarszych zabytków tego rodzaju budowli w Europie Środkowej), XVIII wieczna barokowa kolumna morowa, kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, XVI wieczny budynek Starego Ratusza, XVIII wieczny kościół i klasztor Kapucynów, znajdujący się w dzielnicy Stara Loka - Zamek Strahlom oraz liczne bogato zdobione kamienice mieszczańskie wybudowane po pożarze, jaki nawiedził miasto w XVI wieku.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search