PTUJ /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ptuj (niem. Pettau, łac. Poetovium, Poetovio) – miasto w północno-wschodniej Słowenii. Pochodził stąd jeden z Ojców Kościoła święty Wiktoryn. 
ptuj_2.jpg
Ptuj to zabytkowe miasto w północno-wschodniej Słowenii, położone nad rzeką Drawą. Jest to jedno z najstarszych i zarazem najładniejszych miast Słowenii, którego historia sięga epoki kamienia. W zapiskach historycznych Ptuj pojawia się po raz pierwszy w dokumentach pochodzących z czasów rzymskich. Wtedy to na prawym brzegu Drawy założony został obóz wojskowy, który cesarz Trajan podniósł wkrótce do rangi kolonii rzymskiej i nazwał Colonia Ulpia Traiana Poetovio. To właśnie tutaj w 69 roku n.e. syn Tytusa Flawiusza Sabinusa - Wespazjan został wybrany przez swoje legiony na cesarza Rzymu. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto zostało zajęte przez Awarów i Słowian, a w późniejszym czasie stało się częścią państwa frankońskiego. W X wieku Ptuj stał się własnością biskupów salzburskich którzy mimo konkurencji z pobliskim niepodległym Mariborem. przez stulecia skutecznie rozwijali miasto. 
Ptuj jest jednym z najstarszych miast Słowenii, jego historia sięga epoki kamienia. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z roku 69, kiedy to Wespazjan był tutaj wybrany przez swoje legiony na cesarza Rzymu.
W 1376 roku Ptuj uzyskał prawa miejskie a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Po uruchomieniu w 1846 roku połączenia kolejowego konkurencyjnego Mariboru z Wiedniem nastąpiło zmniejszenie znaczenia miasta w regionie, co zapoczątkowało także jego powolny upadek. Wtedy to Ptuj stał się pozostającym na uboczu prowincjonalnym miasteczkiem. Zastój ten pozwolił zachować do czasów obecnych starą zabytkową zabudowę oraz klimat średniowiecznego miasteczka.
Jednym z najcenniejszych zabytków w Ptuj jest usytuowany na malowniczym wzniesieniu majestatyczny zamek (Grad Ptuj). Warownia ta wzniesiona została w XI wieku ,a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVI stuleciu. Obecnie murach zamku mieści się muzeum regionalne szczycące się bogatą kolekcją obrazów, starych mebli oraz gobelinów. 
Odwiedzając Ptuj warto także zobaczyć urokliwy główny plac miasta - Slovenski Trg, kościół farny św. Jerzego, XIV wieczną monumentalną Wieżę Miejską, ufundowany w 1230 roku klasztor Dominikanów oraz liczne zabytkowe domy miejskie. Każdego roku Ptuj odwiedzany jest przez setki turystów z całego świata, nie tylko ze względu na piękne zabytki, ale także dla znajdującego się tu kąpieliska termalnego.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search