ZAMEK OTOCEC /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Otočec - osada na lewym brzegu rzeki Krka w gminie Novo Mesto w południowo-wschodniej Słowenii.
otocec_2.jpg
Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest usytuowany na malowniczej podłużnej wysepce średniowieczny zamek. Pierwotna warownia wzniesiona została tu już w XIV wieku z inicjatywy członków rycerskiego rodu Otok. W kolejnych wiekach zamek był poddawany licznym rozbudowom, a swój obecny gotycko-renesansowy kształt uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy, jaka miała miejsce w XVI wieku. Jej głównym inicjatorem ówczesny właściciel warowni baron Ivan Lenkovič. Obecnie w pełni odrestaurowany i otoczony murem zamek stanowi jedną z ciekawszych atrakcji regionu. Dziś w jego murach swoją siedzibę ma ekskluzywny hotel.
Na początku II wojny światowej zamek został zajęty przez Włochów i później wykorzystywany jako forteca. W 1942 r. został spalony przez partyzantów i pozostały tylko ruiny dwóch mostów.
Zamek Otočec został po raz pierwszy wspomniany w dokumentach w XIII wieku, a mury pochodzą z 1252 roku. Zamek został zbudowany na małej wyspie pośrodku rzeki Krka na wschód od głównej osady Otočec. Zamek znajduje się na największej wyspie spośród 30 małych wysepek na rzece Krka. Wyspa została utworzona przez wycięcie południowego kanału wokół zamku w celu utworzenia wokół niego fosy i jest połączona z obydwoma brzegami rzeki dwoma drewnianymi mostami (most północny i most południowy). Zamek Otočec jest jedynym zamkiem wodnym w Słowenii.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search