NOVO MESTO /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Novo Mesto (niem. Neustadtl) – miasto w południowo-wschodniej Słowenii, siedziba gminy miejskiej Novo Mesto. Leży w zakolu rzeki Krka, w pobliżu granicy z Chorwacją, ok. 60 km na płd.-wsch. od Lublany. 
novomesto_2.jpg
Jego historia sięga drugiej połowy XIV wieku, kiedy to ówczesny książę Austrii - Rudolf IV Habsburg (1339-1365) polecił założyć tu osadę i nadał jej nazwę Rudolfswerth. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego łączącego Krainę z Zagrzebiem przyczyniło się do szybkiego jej rozwoju i już wkrótce stało się ono głównym ośrodkiem miejskim i handlowym regionu. W tym czasie miasto otoczone zostało potężnymi murami obronnymi, które skutecznie pozwalały odpierać wszystkie ataki wojsk tureckich. Kres świetności Novego Mesta przypadł na przełom XVII i XVIII wieku, kiedy to zdziesiątkowane licznymi epidemiami i odsunięte od szlaków handlowych stało się mało znaczącym ośrodkiem w regionie. Ponowy rozwój miasta nastąpił dopiero w drugiej połowie XIX wieku w dobie słoweńskiego odrodzenia narodowego. Wtedy to Novo Mesto stało się jednym z ważniejszych ośrodków kultury słoweńskiej, a także miejscem gdzie został oddany pierwszy strzał w walce o niepodległość Słowenii. 
Turystyczną wizytówką miasta jest katedra zlokalizowana na wzgórzu nad rzeką Krka. Wyróżnia go połączenie architektury gotyckiej i barokowej oraz złamana oś podłużna budynku, ponieważ prezbiterium jest wyższe niż nawa.
Obecnie Novo Mesto to ważny ośrodek gospodarczy i przemysłowy Dolnej Krainy. Odwiedzając miasto koniecznie trzeba się przespacerować po usytuowanym na skalistym cyplu w zakolu rzeki urokliwym Starym Miasteczku. Zachowało się tu wiele ciekawych i zabytkowych budowli, z których najważniejsze to m in. eklektyczny Ratusz, ufundowany w 1470 roku klasztor Franciszkanów, Muzeum Regionalne, XV wieczna kolegiata św. Mikołaja oraz okazały gmach Domu Narodowego, który to stanowił w czasie odrodzenia pierwszą publiczną instytucję w Słowenii.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search