LAŠKO /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Laško (niem. Tüffer) – miasto w Słowenii, w Dolnej Styrii. Laško jest położone na wysokości 229 m n.p.m., w dolinie rzeki Savinja, wpadającej w granicach gminy w Zidani Most do Sawy. Miasto leży przy zbudowanej w czasach Austro-Węgier południowej magistrali kolejowej Wiedeń-Triest.
lasko_2.jpg
Od czasów rzymskich Laško cenione jest z uwagi na źródła termalne. W II poł. XIX w. miejscowe, nowoczesne wtedy uzdrowisko było kosmopolityczną Mekką zamożnych kuracjuszy z kręgów arystokratycznych (Kaiser Franz Josef Bad). Źródła wody o doskonałym smaku znalazły też inne zastosowanie – miasto znane jest w Słowenii z największego słoweńskiego browaru (produkującego też jedne z nalepszych piw). Nazywane jest również miastem piwa i kwiatów, czego tradycję podtrzymuje coroczny Festiwal Piwa i Kwiatów (Pivo-Cvetje). Nad miastem wznosi się zamek Tabor.
Z warowni roztacza się wyjątkowa panorama miasta. W zamku mieści się obecnie ekskluzywna restauracja, której szefuje słynny Marko Pavčnik.
Miasto to ma kameralny charakter, a na wzgórzach można zaobserwować góralskie koliby i chaty. Można zwiedzić także znajdujące się w pobliżu takie kurorty jak Celje, Zalec czy Trabovlje. W samym Lasko dominuje raczej niska zabudowa. W okolicy są najczęściej lasy, a przyroda ma tu charakter przedalpejski. Rośnie tutaj naprawdę dużo chronionych gatunków.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search