SOTESKA /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Soteska (niem.: Ainöd) - osada na lewym brzegu rzeki Krka w gminie Dolenjske Toplice w Słowenii. Obszar ten jest częścią historycznego regionu Dolna Kraina. 
soteska_2.jpg
Tutejszy kościół parafialny jest poświęcony Świętemu Erazmowi i należy do diecezji rzymskokatolickiej Novo Mesto. Jest to średniowieczny budynek, który został przebudowany w stylu barokowym w XVII wieku. Nawa jest sklepiona kolebkowo z archiwoltem i spandrelami. Prezbiterium zostało przebudowane w XIX wieku i ma półkoliste kasetonowe sklepienie z malowanymi figurami autorstwa Franza von Kurz Goldenstein. Ołtarz główny pochodzi z XIX wieku. Ołtarz po stronie północnej pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i zawiera obraz Janeza Valentina Metzingera (1699–1759). W południowej kaplicy znajduje się XVIII-wieczny ołtarz.
23 października 1943 roku partyzanci splądrowali i spalili zamek, a po wojnie kamienie i materiały budowlane zostały rozszabrowane przez okolicznych mieszkańców. Przetrwały zamkowe ogrody z pawilonem zwanym teraz Diabelską Wieżą, w której aktualnie przechowywane są obrazy XVII-wiecznego holenderskiego malarza Almanacha.
W miejscowości, nad brzegiem rzeki Krka, znajdują się ruiny zamku Soteska (niem.: Schloß Ainöd) zbudowanego przez hrabiego Georga Sigmunda von Gallenberga w 1664 i 1689 roku. Miał prostokątny układ z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym czterema dwupiętrowymi arkadami i czterema prostokątnymi wieżami w narożach. Wieża wejściowa nosiła herb rodziny Gallenberg i Schrottenbach oraz rok 1675. Wnętrze zostało bogato pomalowane, a niektóre prace są przypisywane XVII-wiecznemu holenderskiemu malarzowi Almanachowi. Johann Weikhard von Valvasor scharakteryzował Zamek w Sotesce jako jeden z najpiękniejszych zamków w Krainie.
Zamek został sprzedany rodzienie Auersperg w 1733 r roku a następnie hrabiom Lichtenberg w 1743 roku. Auerspergowie odzyskali zamek w 1793 i byli jego właścicielami do drugiej wojny światowej. 
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search