IDRIJA /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Idrija (wł. Idria, niem. Idria) – miasto w Słowenii,w regionie Primorska, nad rzeką Idrijca. Najstarsze górnicze miasto w Słowenii, ośrodek produkcji koronek. W miasteczku znajduje się nieczynna zabytkowa kopania rtęci wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO.
idrija_2.jpg
Kiedy w 1490 w miejscu obecnego miasta Idrija dokonano odkrycia złóż rtęci, miasto założyli górnicy z Niemiec i Friuli. Pierwotnie Idrija znajdowała się w granicach Republiki Weneckiej. W 1509 podczas wojny Ligi z Cambrai przeciwko Wenecji została zajęta przez wojska Maksymiliana I Habsburga. Od 1575 kopalnia podlegała bezpośrednio władcy austriackiemu. W latach 1809-13 miasto weszło w skład prowincji Iliryjskich i było okupowane przez wojska francuskie. Po pierwszej wojnie światowej w wyniku układu w Rapallo, Idrija znalazła się w granicach Włoch. Podczas II wojny światowej w latach 1943-1945 okupowane przez Niemcy, po II wojnie światowej znalazło początkowo w brytyjsko-amerykańskiej strefie okupacyjnej.
W miejscowej szkole nauka koronkarstwa jest obowiązkowym przedmiotem dla dziewcząt. Co roku odbywa się festiwal koronek z konkursem rękodzielniczych wyrobów koronkarek.
W Idriji wykształciła się sztuka tworzenia chrakterystycznych koronek klockowych typu tasiemkowego z motywami roślinnymi z użyciem 7 par szpulek. Tradycja koronkarstwa rozpoczęła się od 1696, pierwszy sklep z koronkami został otwarty w 1860 przez Štefana i Karolinę Lapajne. W 1876 została otwarta przez austriackie ministerstwo handlu szkoła koronkarstwa cały czas czynna (2015). Po II wojnie światowej produkcja koronek zaczęła powoli spadać, a koronkarstwo stało się zajęciem starszych kobiet, dorabiających sobie w ten sposób do emerytury. Od 1990 po utworzeniu najpierw spółdzielni, przekształconej następnie w przedsiębiorstwo (Čipkarska Šola Idrija) zajmujące się dystrybucją koronek Idrijskich zainteresowanie nimi i ich produkcja zaczęły wzrastać.
Centralnie w mieście zlokalizowany jest zamek Gewerkenegg - jedyny zamek w Słowenii, który nigdy nie był siedzibą feudalną. Wzniesiono go w 1 połowie XVI wieku na potrzeby administracji rozwijającej się kopalni. Do dziś zachował renesansowo-barokową formę z wewnętrznym arkadowym dziedzińcem i charakterystyczną wieżą zegarową. W XVIII wieku dodatkowo ściany ozdobiono kolorowymi malowidłami. Na pierwszym i drugim piętrze mieści się ciekawe muzeum miasta ukazujące dzieje tutejszej kopalni, lokalne rzemiosło (koronki) oraz partyzanckie losy w latach II wojny światowej. 
W latach 1742 - 1758 mieszkał tu i pracował jako lekarz i specjalista chemik w przedsiębiorstwie górniczym wydobywającym rtęć Giovanni Antonio Scopoli, włoski naturalista, znany ze swych prac w zakresie flory i fauny Krainy.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search