WZGÓRZE PRACE /CZECHY/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pomnik Pokoju – monument upamiętniający poległych podczas bitwy pod Austerlitz, znajdujący się na Wzgórzu Prackim, kilometr od morawskiej wsi Prace. Na wzgórzu podczas bitwy znajdował się sztab wojsk sprzymierzonych przeciw Napoleonowi – Rosjan i Austriaków.
austerlitz_blog_2.jpg
Inicjatorem budowy pomnika, wiek po krwawej bitwie, był Alois Slovák, ksiądz i pedagog z Brna. Autorem projektu był znany czeski architekt Josef Fanta, a sfinansowały go państwa, których żołnierze zginęli w bitwie – Francja, Austria oraz Rosja. Budowa rozpoczęła się w 1910 i trwała dwa lata; planowano jej otwarcie w 1914, ale wskutek wybuchu I wojny światowej oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero w 1923. W 1925 pomnik uzyskał status muzeum.
Bitwa pod Austerlitz, zwana także bitwą trzech cesarzy – jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczona 2 grudnia 1805 między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską.
W pobliżu pomnika działa niewielkie muzeum, w którym można obejrzeć znaleziska z pola walki oraz makiety bitwy. W sierpniu przy pomniku odbywają się tzw. Dni Napoleońskie, a w grudniu rekonstrukcja historyczna bitwy pod Austerlitz.
Pomnik wybudowano w secesyjnym stylu, ale 26 metrowa konstrukcja przypomina starosłowiańskie kopce. Wieńczy ją 10 metrowy starochrześcijański krzyż, spoczywający na wyobrażeniu kuli ziemskiej. Po bokach znajdują się 4 rzeźby z tarczami herbowymi, reprezentującymi Austrię, Rosję, Francję (przedstawioną już jako Republikę) oraz Morawy. Ich autorem jest rzeźbiarz Čeňek Vosmík. Pod krzyżem wmontowano 4 tablice z napisami, które zastąpiły oryginalne z motywem hymnu Dies irae. Przy wejściu umieszczono także kolejne tablice pamiątkowe w czterech językach (po czesku, niemiecku, rosyjsku i francusku). 
Wewnątrz pomnika umieszczono kaplicę o wymiarach 10 na 10 metrów z ołtarzem z marmuru oraz karner z kośćmi poległych żołnierzy, znalezionymi podczas budowy. Kaplica charakteryzuje się znakomitą akustyką.

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search