CANNES /FRANCJA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu. Obecnie miasto znane jest na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu i turystyce.
cannes_2.jpg
Od czasów średniowiecza aż do początku XIX wieku Cannes było małą rolniczą i rybacką osadą. W latach 30. XIX wieku zostało odkryte przez francuską i zagraniczną arystokrację, która zbudowała tutaj swoje rezydencje. Szczególne zasługi dla rozwoju tego miasta oddał brytyjski polityk Lord Henry Peter Brougham (1778-1868).
Cannes zostało uwiecznione w słynnym filmie "Złodziej w hotelu" nakręconym w 1955 roku. Jest to pierwszy kolorowy, panoramiczny film o wysokiej rozdzielczości (VistaVision) nakręcony na Lazurowym Wybrzeżu, uznawanym za najważniejszy region turystyczny Francji.
Główną promenadę miasta wyznacza bulwar La Croisette, wzdłuż którego ciągną się jedne z najdroższych hoteli w mieście. Najchętniej odwiedzany przez gwiazdy filmowe jest słynny hotel Carlton – InterContinental. Przy bulwarze znajdują się słynne, piaszczyste plaże - zarówno hotelowe, jak i bezpłatne plaże miejskie.
W Cannes znajduje się kilkanaście murali o tematyce filmowej.
Wielbiciele zabytków i historii zapewne wyruszą na spacer po starówce i wejdą na wzgórze, gdzie mieści się zamek z XI w. - Chateaux de la Castre - oraz kościół Notre-Dame. Budowa świątyni została rozpoczęta w 1521 r. i trwała ponad sto lat, ukończono ją w 1627 r. Kościół ten jest pod wezwaniem Matki Bożej Nadziei. W kościele tym znajdziemy wyjątkowe organy. Są to wielkie, włoskie organy z Pawii, pochodzące z 1857 roku. Kredens w stylu neogotyckim został wykonany we Francji. Wielokrotnie były restaurowane - w 1921, 1939, 1962, 1974 roku. Całkowita ich renowacja miała miejsce w 2014 roku.
Tags: , ,

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search