BLED /SŁOWENIA/

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Bled – miejscowość turystyczna w regionie Górna Kraina w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled, u podnóża Alp Julijskich, 45 km od granicy z Austrią i Włochami. 
bled_blog_2.jpg
Bled liczy ponad 5 tys. mieszkańców, w sezonie przyjmuje do 4 tys. turystów. Atrakcją turystyczną jest bliskość Alp, jezioro Bled z wyspą oraz gorące źródła, z których woda zasila lecznicze baseny. W zachodniej części jeziora znajduje się niewielka wyspa zwana Blejski Otok ze znanym kościołem pielgrzymkowym pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. W pobliżu miejscowości znajduje się Triglawski Park Narodowy.
Bled uznawany jest za najbardziej ekskluzywną miejscowość wypoczynkową w słoweńskich Alpach.
Jezioro, na którą leży miejscowość powstało w starym zagłębieniu tektonicznym pod koniec ostatniej epoki lodowcowej na skutek topnienia wielkiego Lodowca Bohinjskiego. Do jeziora nie wpadają obecnie żadne większe naziemne cieki wodne, a wodą zasilają je głównie wydajne źródła podziemne. Tektoniczne pochodzenie jeziora podkreślają aktywne źródła termalne w jego północno-wschodniej części. Powodują one, że woda w jeziorze ma temperaturę sięgającą +26 °C, umożliwiającą znaczne wydłużenie sezonu kąpielowego. Zajmuje powierzchnię 1,44 km². 
Jednym z jej najcenniejszych zabytków Bled jest usytuowany na wysokiej przeszło 100 metrowej urwistej skale imponujący zamek obronny. Pierwotna warownia powstała tu już prawdopodobnie w XI wieku. Przez blisko osiem kolejnych stuleci zamek stanowił siedzibę biskupów z Brixen. Swój obecny barokowy wygląd warownia zawdzięcza ostatniej większej przebudowie jaka została przeprowadzona w XVIII wieku. Budowla otoczona jest fosą oraz wałami obronnymi na których obecnie znajdują się tarasy widokowe z których rozpościera się bajkowa wręcz panorama otoczonego majestatycznymi szczytami Jeziora Bled.
Jednym z najcenniejszych elementów zamku jest poświęcona św. Albinowi i Ignacemu XVI wieczna kaplica. Obecnie w murach warowni ma swoja siedzibę muzeum. Jego ekspozycja obejmuje bogatą kolekcje zbroi oraz dawnego oręża, a także przybliża historię jeziora oraz jego okolic. 

Kontakt

Tu skontaktujesz się najszybciej ...


NAPISZ

Śledź mnie w Social Media


copyright © created by Adam Zdunek [2018]

Search